podlasie biebrza dojazd mapa trasa

Jak dojechać samochodem na Podlasie i gdzie jest rzeka Biebrza?

Podlasie na turystycznej mapie Polski staje się coraz popularniejszym punktem docelowym podróży. Region ten położony jest na północno-wschodnich krańcach kraju, a jedną z jego głównych atrakcji jest rzeka Biebrza oraz Biebrzański Park Narodowy, a także stolica województwa – Białystok.

Do wspomnianego miasta dostać się jest najłatwiej autem. Na Podlasiu znajduje się jednak zdecydowanie więcej atrakcji, do których również trzeba się jakoś dostać. W tym artykule skupimy się na tym, jak dotrzeć najpierw do Białegostoku, a następnie w kierunku Biebrzy.

Samochodem na Podlasie z Warszawy

Najłatwiej w nasze strony jest dotrzeć samochodem. Nie powinno to nikogo szczególnie zaskakiwać – podlaski rejon stał się ostatnio szczególnie łatwo dostępny dla zmotoryzowanych mieszkańców Warszawy. Otwarta droga ekspresowa S8 ze stolicy do Białegostoku pozwala na pokonanie tej trasy nawet w dwie godziny, oczywiście w zależności od dokładnego miejsca startu.

Sprawdź także: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

W podobnym czasie dostaniemy się także do miejscowości Osowiec-Twierdza, gdzie siedzibę ma Biebrzański Park Narodowy. W tym celu, podróżując z Warszawy, na trasie S8 należy po 20 kilometrach od Zambrowa (spójrz na poniższą mapkę) skorzystać ze zjazdu na wysokości miejscowości Mężenin.

W ten sposób, gdy skierujesz się na północ, poznasz malowniczą trasę zwaną też Carską Drogą. Kierując się tam przejedziesz przez miejscowość Strękowa Góra, skąd niedaleko jest do punktu, gdzie miała miejsce bitwa pod Wizną. To jedna z podlaskich atrakcji, którą opiszemy w innym wpisie.

Zachęcamy jednak do odwiedzenia Dolistowa, które jest położone w połowie długości rzeki Biebrzy. W tym celu musisz kontynuować swoją podróż po trasie S8, zjeżdżając na węźle Jeżewo Stare na drogę wojewódzką 671 prowadzącą do Tykocina. Spójrz na poniższą mapkę, aby poznać szczegóły.

Stąd kierujemy się do Knyszyna, a kilka kilometrów dalej rezygnujemy z dalszej podróży DW 671 w kierunku Korycina (polskiej stolicy truskawki i słynnych serów korycińskich) i skręcamy w lewą stronę na miejscowość Kalinówka Kościelna. Teraz wystarczy trzymać się głównej trasy, aż docieramy do miejsca docelowego. Wcześniej warto zadbać o noclegi. W Dolistowie nad Biebrzą agroturystyka jest najpopularniejszym pod tym względem rozwiązaniem.

Nad Biebrzę samochodem z Poznania, Wrocławia lub Krakowa

Jeżeli jesteś zmotoryzowanym mieszkańcem zachodniej lub południowej części Polski i chcesz wybrać się na Podlasie, sugerujemy podróż przez Warszawę, a następnie wybór analogicznych rozwiązań poruszonych powyżej.

Z Poznania najłatwiej dotrzeć do Warszawy oczywiście korzystając z autostrady A2. Podróżowanie z Wrocławia do Białegostoku to właściwie ciągłe trzymanie się trasy S8. Natomiast z Krakowa najlepiej kierować się na trasę S7, przejeżdżając na wysokości Kielc i Radomia.

Podlasie i Biebrza z Trójmiasta

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy chcesz do nas przyjechać z Trójmiasta: Gdańska, Gdyni lub Sopotu. Wówczas najlepiej kierować się jest na Elbląg i Olsztyn (korzystając w miarę możliwości z obwodnic), a następnie skorzystać z dróg krajowych (spójrz również na poniższą mapę):

  • z Olsztyna do Mrągowa DK 16
  • z Mrągowa na DK 59 (na drogowskazie kierunek Rozogi)
  • w miejscowości Piecki skręcamy w lewo na DW 610 (kierunek Pisz), po czym kontynuujemy przez DK 58 (również kierunek Pisz)
  • przed Szczuczynem zbaczamy na DK 61 (drogowskazy na Augustów i/lub Grajewo)
  • w Grajewie skręcamy w prawo na DK 65 (kierunek Białystok)

Stamtąd droga prowadzi bezpośrednio do miejscowości Osowiec-Twierdza, czyli siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nieco dalej można też zboczyć w lewo na DK 670 (kierunek Suchowola), aby dotrzeć do Dolistowa, gdzie łatwo zorganizujesz spływ kajakowy po Biebrzy lub skorzystasz z usług przewodnika po Dolinie Biebrzy.

Dojazd z Bieszczad przez Lublin

Dla odwiedzających Podlasie z południowo-wschodnich rejonów Polski mamy również dobre wieści. Dojazd samochodem jest dość prosty – kierujcie się na Lublin, skąd wystarczy trzymać się drogi krajowej S17, a następnie S50, skąd w łatwy sposób wjeżdżamy na S8.

Alternatywą jest zboczenie w Lublinie na DK 19, przejeżdżając przez Radzyń Podlaski, a następnie kierując się na Siemiatycze i Białystok (przez Bielsk Podlaski). Drogi w tych rejonach są zwykle w dobrym stanie, ale możesz spodziewać się także okazjonalnych remontów.

Następny wpis: Wskazówki i porady przed spływem kajakowym

Wszystkie wpisy: Blog

Szukasz noclegu w sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego? Odwiedź naszą agroturystykę w Dolistowie.

Niezapomniane wycieczki z licencjonowanym przewodnikiem po Biebrzańskim Parku Narodowym i Podlasiu.

Jeśli kochasz przyrodę, koniecznie spróbuj przepłynąć się po Biebrzy – organizujemy zróżnicowane spływy kajakowe.

Edukacyjne programy dla szkół i zorganizowanych grup. Różne warianty tematyczne o określonym czasie trwania.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu!

t.danilko@gmail.com, tel.: 698-471-576, 85 716-15-75

© RzekaBiebrza.pl 2020 | Polityka prywatności