spływ kajakowy porady wskazówki

Wskazówki i porady przed spływem kajakowym

Pływanie kajakiem to jedna z najbardziej relaksujących aktywności, jakie możemy podjąć na wodzie. Nie ma znaczenia czy pływamy po rzekach, czy jeziorach – przedstawiamy kilka porad i wskazówek, o których warto pamiętać przed wejściem do kajaka. Zwłaszcza jeśli jesteś początkującym kajakarzem.

1. Kapok – kamizelka ratunkowa, czyli bezpieczeństwo przede wszystkim

Nie jest żadną ujmą na honorze korzystanie z kapoka, nawet jeśli umiesz dobrze pływać. Wiele osób decyduje się na nieskorzystanie z tego przedmiotu. Już na początku rozwiejmy podstawową wątpliwość – kapok w żaden sposób nie ogranicza ruchów ciała i wygody kajakarza. O ile oczywiście rozmiar kapoka został prawidłowo dobrany do postury.

kapok kamizelka kajaki bezpieczeństwo

Bezwzględnie w kapok muszą wyposażyć się osoby, które pływać nie umieją, co wydaje się dość oczywiste. Z kolei nawet gdy potrafisz pływać, wynajmując kajak na spływ musisz mieć kapok ze sobą, choćby w schowku. Wybór czy zechcesz go użyć na wodzie, czy nie, pozostawiamy Tobie, ale liczymy na zdrowy rozsądek każdego kajakowicza!

Owszem, pomijając rwące potoki górskie, kajak jest bardzo trudno wywrócić – oprócz kilku sytuacji, o czym w następnym punkcie – ale przezorny zawsze ubezpieczony. Zadbanie o własne bezpieczeństwo to także dodatkowy komfort psychiczny dla pozostałych kajakowiczów, z którymi spływamy razem.

2. Wywrotność kajaka – fakty i mity

Początkującym kajakarzom – już po wypłynięciu na wodę – polecamy na początek pobujanie się na boki kajakiem. Sami zauważycie, że nie jest tak łatwo się wywrócić, co nie oznacza oczywiście, że nie jest to możliwe. O wywrotkę najłatwiej tak naprawdę przy wchodzeniu i wychodzeniu z kajaka.

kajak wywrotność bezpieczeństwo

Dzieje się tak ze względu na środek ciężkości. Wsiadając do kajaka na wyprostowanych nogach, pozostając w pozycji niemal stojącej, stajemy się z pływającym sprzętem jedną „bryłą”. Wówczas podniesienie drugiej nogi może spowodować nagłe przechylenie kajaka na bok, efektem czego będzie wywrotka.

Wsiadając (i analogicznie wysiadając) do środka dobrze jest to robić na ugiętych kolanach, aby wyeliminować ryzyko wywrotki. Z tego samego powodu nie powinno się też podczas spływu kajakowego wstawać, na który to pomysł wpadają czasami panowie, gdy „przyciśnie ich potrzeba”. Nie polecamy! Oprócz wspomnianych sytuacji, kajak na spokojnej wodzie jest naprawdę ciężko wywrócić.

3. Zabezpieczenie przed słońcem – kremy z filtrem, ubranie, okulary

Nad wodę ciągnie nas przede wszystkim latem, kiedy pogoda dopisuje i jest ciepło. Każdy z nas wie, że zbyt długie przebywanie na słońcu i wysokich temperaturach jest dla człowieka niebezpieczne. Na kajaku zagrożenie jest podwójne, głównie ze względu na odbijanie promieni słonecznych od tafli wody. A przecież podczas spływu kajakowego znajdujemy się przy lustrze wody nawet przez kilka godzin!

ochrona słońce uv okulary krem

Warto więc zadbać o podstawowe zabezpieczenie przed słońcem. Absolutną podstawą jest zastosowanie kremów z wysokim filtrem na fragmenty ciała wystawione bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Kluczowe są: twarz i dekolt, całe ręce czy nogi. Warto też ubrać lekkie i przewiewne ubranie, także z długim rękawem. Teoretycznie będzie w nim cieplej, ale to dodatkowe zabezpieczenie skóry.

Oprócz tego bezwzględnie zabierzmy ze sobą nakrycie głowy, a także okulary przeciwsłoneczne. Wszystkie te rzeczy warto ze sobą mieć niezależnie od pogody – podczas organizowanych przez nas spływach kajakowych po Biebrzy zauważyliśmy, że nawet słońce schowane za jasnymi chmurami potrafi skutecznie opalić naszych kajakowiczów.

4. Woda i jedzenie

Wybierasz się na zaledwie dwugodzinny spływ i jesteś przekonany, że przez ten czas nie zgłodniejesz lub nie zechce Ci się pić? Jesteś w dużym błędzie. Wiosłowanie na kajaku może nie wygląda na zbyt skomplikowaną i wymagającą energii czynność, ale w rzeczywistości jest zupełnie na odwrót.

nawodnienie woda jedzenie sport

Spływy kajakowe cechują się tym, że podczas ich trwania spalamy dużo kalorii i pocąc się odwadniamy organizm. Dodając do tego fakt, że często decydujemy się na spływ latem, gdzie uzupełnianie wody to podstawa, zawsze zabierajmy ze sobą wodę w butelce.

Na dłuższe spływy kajakowe warto też zabrać coś do jedzenia. Ot, choćby kanapki czy batoniki proteinowe, które w łatwy sposób pomogą odzyskać nam energię.

5. Wodoodporne pojemniki i etui na kosztowne rzeczy

W dzisiejszych czasach mało kto lubi rozstawać się ze smartfonem czy cennymi rzeczami. Z racji na ryzyko utopienia takich przedmiotów, przed spływem warto zaopatrzyć się w wodoodporne etui na telefon czy nawet zwykłe pojemniki śniadaniowe, które nie tylko zabezpieczą cenne przedmioty przed zachlapaniem, ale też pomogą w odzyskaniu ich po wpadnięciu do wody – czego oczywiście nikomu nie życzymy!

Na kajak najlepiej jednak zabierać jak najmniej cennych przedmiotów. Korzystając z usług profesjonalnych firm oferujących spływy kajakowe, najlepiej zostawić takie rzeczy u organizatora wyprawy. Po co ryzykować choćby utratę kluczyków do samochodu?

Mamy nadzieję, że tym artykułem przekonaliśmy początkujących kajakarzy. Jeśli jednak wciąż się obawiasz, zapraszamy na Podlasie – z organizowanych przez nas spływów kajakowych po Biebrzy skorzystało już tysiące osób i wszyscy wrócili na ląd cali i zdrowi!

Szukasz noclegu w sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego? Odwiedź naszą agroturystykę w Dolistowie.

Niezapomniane wycieczki z licencjonowanym przewodnikiem po Biebrzańskim Parku Narodowym i Podlasiu.

Jeśli kochasz przyrodę, koniecznie spróbuj przepłynąć się po Biebrzy – organizujemy zróżnicowane spływy kajakowe.

Edukacyjne programy dla szkół i zorganizowanych grup. Różne warianty tematyczne o określonym czasie trwania.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu!

t.danilko@gmail.com, tel.: 698-471-576, 85 716-15-75

© RzekaBiebrza.pl 2020 | Polityka prywatności