wycieczka podlasie biebrza

Edukacyjne wycieczki szkolne i dla grup

Szukasz pomysłu na 1-dniową wycieczkę dla szkoły, klasy czy innej zorganizowanej grupy? Nasze edukacyjne propozycje pokazów i wycieczek w województwie podlaskim to coś, czego szukasz. Tematy i trasy ustalamy indywidualnie, odpowiadając na zapotrzebowanie.

Zajęcia oraz wycieczki prowadzi nasz gospodarz, Tadeusz Daniłko, który od 1999 roku jest licencjonowanym przewodnikiem po Biebrzańskim Parku Narodowym, a od 2015 także po województwie podlaskim. Współpracujemy także z innymi przewodnikami, dzięki czemu naszą ofertę wycieczek i pokazów możemy zaproponować także bardzo dużym grupom.

Jeśli nie masz własnego pomysłu, a chciałbyś zorganizować coś dla swojej grupy, możesz zapoznać się z kilkoma poniższymi przykładami wycieczek. Każdy z wariantów może być oczywiście dostosowany do indywidualnych potrzeb.

oferta szkoły wycieczki czerwone bagno grzędy biebrza

Grzędy i Czerwone Bagno - wycieczka

To najczęstszy wybór naszych klientów, jeśli chodzi o edukacyjne wycieczki i pokazy. Posiadamy licencję na wjazd autokaru za szlaban przy leśniczówce Grzędy. Eskapada częściowo pieszo (ok. 5 kilometrów), częściowo autokarem. W ramach wycieczki poznajemy:

 • torfowisko wysokie i niskie, ols
 • wydmy, las grądowy, bór bagienny
 • charakterystyczne rośliny dla tych środowisk, żeremie bobrowe, przy odrobinie szczęścia łosia, koniki polskie
 • inne zwierzęta w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt
 • pszczoły i barcie w Bartnym Borku, kłody bartne, współczesny ul
 • wszystko to zobaczymy z wież widokowych, drewnianych kładek i leśnych ścieżek

Dla odważnych i zuchwałych sprawdzian na życzenie – czy chodzenie po bagnach naprawdę wciąga?

Wycieczka posiada również walory geograficzne i historyczne – wspominamy Powstanie Styczniowe, poznajemy Szlak Polskiego Sybiru i krwawą bitwę w ramach operacji Burza z dnia 8 września 1944 roku. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia! Czas trwania wycieczki to minimum 5 godzin.

biebrza rozlewiska wiosna

Terenowy Ośrodek Edukacyjny i okolice

Jeśli szukasz krótszego i bardziej skondensowanego wariantu wycieczki szkolnej, rozważ propozycję podstawowej wycieczki o czasie trwania od trzech do czterech godzin. W jej ramach:

 • ciekawa prezentacja multimedialna w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego
 • torfowisko niskie i wysokie oraz charakterystyczna dla nich roślinność (rosiczka okrągłolistna, bagno zwyczajne, wełnianka i wiele innych)
 • możliwość odwiedzenia części Fortu Zarzecznego Twierdzy Osowiec (tam gdzie nie ma zakazu wstępu)
 • mały pokaz etnografii

Objazd Basenu Dolnego BbPN

Całodniowy wariant wycieczki, szacowany na około 6 godzin. Polecamy go zwłaszcza wiosną, głównie dla miłośników ptaków, choć nie tylko. Rozpoczynamy w Osowcu Twierdzy i kierujemy się na Biały Grąd, czyli królestwo ptaków i różnorodnej roślinności.

Następnie odwiedzamy Brzostowo, ponownie koncentrując się na florze i faunie tego miejsca. W Burzynie, jeśli jest wysoki poziom wody, możemy podziwiać biebrzańskie rozlewiska. Następnie przejeżdżamy na prawy brzeg Biebrzy i na chwilę zatrzymujemy się na Górze Strękowej, czyli tak zwane Polskie Termopile, gdzie oddajemy hołd bohaterskim obrońcom Ojczyzny z września 1939 roku. Następne przystanki to kładka Długa Luka, Bagno Ławki, Gugny, Barwik, torfowisko wysokie, po czym kończymy w miejscu startu.

Lekcja edukacji ekologicznej w Dolistowie Starym

Propozycja związana między innymi z ochroną środowiska i tym, jak ważne niezaśmiecanie środowiska. Odwiedzamy sortownię śmieci i dyskutujemy o tym, dlaczego powinniśmy je sortować. Co się z nimi dalej dzieje? Jak można je ponownie wykorzystać?

Po godzinnej wizycie w sortowni przejeżdżamy nad Biebrzę i jedziemy wzdłuż niej 10 kilometrów dalej, na śluzę Dębowo na Kanale Augustowskim. Następnie Jagłowo i Mogilnice – wsie z typową zabudową nawet z XIX wieku.

W czasie przejazdu obserwujemy torfowisko niskie z ciekawą florą i fauną. Zamiennie odwiedzamy Suchowolę, która słynie między innymi z geograficznego środka Europy, księdza Jerzego Popiełuszki i pysznych sękaczy. Następnie wracamy do Dolistowa na ognisko oraz pokaz w naszym gospodarstwie. W ramach programu „Jak drzewiej nad Biebrzą bywało” prezentujemy:

 • pełny proces obróbki lnu i wełny
 • pranie w balii na tarze z użyciem kijanki
 • szydełkowanie
 • wyrób masła i sera oraz konserwacja mięsa
 • obróbka drewna: pozyskanie, przecieranie na stojakach, świdry, strugi i wiele innych
 • jak mieszkało się w starych domach
 • pokaz kopania torfu
 • koszenie kosą i tradycyjny zbiór siana, jak wyglądały kiedyś wykopki
 • rola dzieci w pracach gospodarskich i wiele innych ciekawostek.

Istnieje możliwość przygotowania odrębnego programu z dostosowaniem do wszystkich potrzeb. Zachęcamy do kontaktu!

W przypadku zainteresowania którąkolwiek z powyższych propozycji wycieczek i pokazów dla zorganizowanych grup, zapraszamy do kontaktu. Formularz kontaktowy znajduje się na dole tej strony.

Szukasz noclegu w sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego? Odwiedź naszą agroturystykę w Dolistowie.

Niezapomniane wycieczki z licencjonowanym przewodnikiem po Biebrzańskim Parku Narodowym i Podlasiu.

Jeśli kochasz przyrodę, koniecznie spróbuj przepłynąć się po Biebrzy – organizujemy zróżnicowane spływy kajakowe.

Edukacyjne programy dla szkół i zorganizowanych grup. Różne warianty tematyczne o określonym czasie trwania.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu!

t.danilko@gmail.com, tel.: 698-471-576, 85 716-15-75

© RzekaBiebrza.pl 2020 | Polityka prywatności