majówka 2020 podlasie biebrza długi weekend

Majówka 2024 na Podlasiu – kierunek: Dolina Biebrzy

Kalendarz na 2024 rok rozpieszcza sympatyków weekendowej turystyki. Długi weekend majowy, zwany potocznie majówką, rozpoczyna się w środę i kończy w niedzielę, 1-5 maja 2024. Jednakże pięć dni w pełni wystarczą, aby nacieszyć się urokiem Doliny Biebrzy.

Biebrzański Park Narodowy, w skrócie BPN, to jedna z kilku turystycznych pereł województwa podlaskiego. Fani wyjazdów „za miasto” docenią możliwość wzięcia udziału w spływach kajakiem oraz tratwą czy wyjazdy na Bagna Biebrzańskie. Nad rzeką Biebrzą nie brakuje również okazji do obserwacji łosi oraz wielu gatunków ptactwa.

biebrza rozlewiska wiosna

Szlakiem militariów w Osowcu-Twierdzy

Pierwszy dzień nad Biebrzą warto rozpocząć od zwiedzenia siedziby parku, znajdującej się w miejscowości Osowiec-Twierdza. Główną atrakcją osady są forty wchodzące w skład Carskiej Twierdzy Osowiec, z których jeden jest udostępniony częściowo na potrzeby turystyczne.

Na miejscu warto skorzystać z dwóch ścieżek edukacyjnych, zielonej oraz czerwonej. Pierwsza z nich prowadzi między innymi do punktów widokowych nad rzeką, a na trasie drugiej zobaczymy trzy schrony bojowe. Obie ścieżki mają długość około dwóch kilometrów.

Wycieczka na Czerwone Bagno

Do największych atrakcji nad Biebrzą należy Czerwone Bagno, na które warto poświęcić większą część majówki 2024. Ten obszar ochrony ścisłej to ostoja króla biebrzańskich bagien, czyli łosia, a także jelenia, sarny czy wilka. Odmienny charakter rezerwatu wynika z obecności torfowisk na jego terenie.

wycieczka podlasie biebrza

Przed wyprawą na Czerwone Bagno warto zaopatrzyć się w nieprzemakalne obuwie oraz odzież. Bez przewodnika po BPN nie dotrzemy do większości interesujących miejsc. Wycieczkę do rezerwatu wieńczy wejście na platformę widokową, z której roztacza się widok na okoliczne torfowiska.

Czerwone Bagno kryje w sobie smutny koniec osady Grzędy, którą w 1943 roku zniszczyli Niemcy za wsparcie partyzantów. Śladem po osadnikach są krzyże oraz pozostałości po domach na wydmach. Podobny los spotkał położoną nieopodal wieś Kopytkowo, ale dzięki determinacji mieszkańców, miejscowość odbudowała się po wojnie.

Kajakiem i tratwą po Biebrzy

Na miejscu dużą popularnością cieszą się spływy kajakowe po Biebrzy, również w okresie majówki. W kapoku spędzimy kilka godzin lub kilka dni, jeżeli zdecydujemy się przepłynąć całą rzekę. Krótsze szlaki warte sprawdzenia to odcinki Dębowo-Dolistowo Stare czy Dolistowo Stare-Goniądz. Niemal trzydzieści kilometrów pokonamy na trasie Sztabin-Dolistowo Stare.

kajaki spływy podlaskie biebrza

Wartą rozważenia alternatywą dla kajaków są tratwy, które służą także za miejsce noclegowe. To również niepowtarzalna okazja na jedyne w swoim rodzaju biesiadowanie i wędkowanie na wodzie, bez przymusu cumowania oraz schodzenia na ląd. Pływanie tratwą polega na odpychaniu się tyczkami od dna rzeki i jest znacznie wolniejsze niż kajakiem. Atutem tego środka transportu jest stabilność i brak ryzyka wywrotki.

Rowerem po podlaskie potrawy

Fani aktywności rowerowej mają do dyspozycji między innymi fragment szlaku Green Velo o długości nieco ponad stu kilometrów. Trasa wokół Biebrzy biegnie od Kanału Augustowskiego, przez Goniądz oraz Osowiec-Twierdzę. Następnie skręca na Carską Drogę z przełomu XIX i XX wieku, prowadząc do Doliny Narwi i Tykocina.

Zwieńczeniem pobytu nad Biebrzą jest skosztowanie lokalnych specjalności. Warto sprawdzić lokalne wyroby wędliniarskie, a także charakterystyczne dla tego terenu potrawy z ziemniaków, czyli kartacze czy babkę ziemniaczaną.

placki ziemniaczane kuchnia podlasie

Jak znaleźć nocleg nad Biebrzą i dojechać na miejsce

Sezon turystyczny tutaj trwa od wczesnej wiosny do jesieni, z szczególnym uwzględnieniem miesięcy letnich idealnych na kajakowanie. Oferty noclegów nad Biebrzą wyszukamy w dedykowanych serwisach. Są to głównie kwatery w gospodarstwach agroturystycznych – agroturystyki nad Biebrzą warto jednak szukać też na własną rękę, kontaktując się bezpośrednio z właścicielami.

Jeśli chodzi o dojazd do Biebrzańskiego Parku Narodowego, z zachodniej części Polski najłatwiej dojedziemy drogą ekspresową S8, zjeżdżając na węźle Mężenin na drogę wojewódzką nr 679. Od strony Pomorza oraz Warmii i Mazur do celu trafimy jadąc drogami krajowymi nr 16 i 65 (wariant Olsztyn-Ełk) lub 58, 61 oraz 65 (wariant Pisz-Grajewo). Drogowe połączenie BNP z południowo-wschodnią Polską to przejazd drogami krajowymi nr 65 i 19.

Jeśli zaś po majówce 2024 czujecie niedosyt, zapraszamy na dłużej! Przygotowaliśmy dla Was specjalny poradnik, jeśli chcecie zostać tu na cały tydzień – Podlasie w tydzień.

Poprzedni wpis: Wskazówki i porady przed spływem kajakowym

Wszystkie wpisy: Blog

Szukasz noclegu w sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego? Odwiedź naszą agroturystykę w Dolistowie.

Niezapomniane wycieczki z licencjonowanym przewodnikiem po Biebrzańskim Parku Narodowym i Podlasiu.

Jeśli kochasz przyrodę, koniecznie spróbuj przepłynąć się po Biebrzy – organizujemy zróżnicowane spływy kajakowe.

Edukacyjne programy dla szkół i zorganizowanych grup. Różne warianty tematyczne o określonym czasie trwania.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu!

t.danilko@gmail.com, tel.: 698-471-576, 85 716-15-75

© RzekaBiebrza.pl 2020 | Polityka prywatności | strona partnerska www.najezony.pl